بهترین روش های دم کردن قهوه چیست ؟ لیست کامل روش های دم کردن و تهیه قهوه

اگر ده سال پیش کسی از شما می­پرسید قهوه را چطور دم می­کنید، پاسخ شما قابل پیش­بینی بود: اسپرسو، یا شاید آمریکانو، درست است؟ در مجموع با همۀ روشهای جدید و پیشرفتۀ موجود برای دم کردن قهوه، تصمیم­گیری در مورد اینکه کدام روش بهترین است، برای شما سخت خواهد بود. روش دم کردن قطره­ای سرد؟ روش پور اُور ؟ یا دم کردن ایروپرس؟ … درست متوجه شده ­اید (این لیست ادامه دارد). ممکن است روش دم کردن با فرنچ پرس را قبول داشته باشید، اما تا وقتی که همۀ روش ها را امتحان نکرده باشید چطور می­توانید بدانید که چه چیزی را از دست می­دهید؟ این راهنما به شما کمک می­کند تا همۀ روشهای دم کردن قهوه، از روشهای نرمال تا به امروز، را بررسی کنید و امیدوارم با هر روش قابل تصوّری که قهوه دم می­کنید باعث ایجاد شور و هیجان در شما شود. پس ادامۀ مطلب را بخوانید و آماده باشید- ما به شما کمک می­کنیم تا یک فنجان قهوۀ عالی داشته باشید.

رفع مسئولیت: ما در این لیست صرفاً دانه  آسیاب شده قهوه را لحاظ کردیم- نه قهوۀ فوری. و مثل همیشه: قبل از دم کردن، مطمئن باشید که با دانه ­های قهوۀ شگفت ­انگیز  شروع کرده ­اید.

روشهای دم کردن قهوه- یک جمع ­بندی سریع

 1. دستگاه اسپرسو
 2. اسپرسو ساز دستی
 3. اسپرسو ساز روگازی Stovetop
 4. ائروپرس
 5. فرنچ پرس
 6. قهوه کیسه ای
 7. وکیوم/ سایفون پات (قوری دارای خلأ)
 8. قهوه ساز پور اور دستی
 9. قهوه ­ساز پور اور ماشینی  

همان­طور که صنعت قهوه تغییر و تحول یافته و نوآوریهایی صورت می­گیرد، روشهای جدید تهیۀ قهوه به وجود می­آیند. اگر هنوز لیست روشهای از قبل موجود را دنبال می­کنید، نگاهی سریع به لیست ارائه شدۀ فوق بیندازید. اگر اطلاعات بیشتری دربارۀ هر یک از روشها می­خواهید، به بخش فهرست مطالب بروید و روی لینکی کلیک کنید که می­خواهید چیزهای بیشتری دربارۀ آن بدانید.

روش های دم کردن قهوه با استفاده از فشار

کلمۀ «اسپرسو» وقتی به ذهن می­رسد که ما دربارۀ روش دم کردن قهوه با فشار، صحبت می­کنیم با این حال روشهای دیگری برای دم کردن قهوه با فشار، به جز دستگاه اسپرسو استاندارد کنونی وجود دارند. قهوۀ دم کرده با فشار صرفاً توصیف کنندۀ یک فنجان قهوه است که با استفاده از فشار به دست می­آید (درست حدس زدید)، که منجر به زمان عصاره­گیری سریع و دم کشیدن بهتر می­شود (در مقایسه با دیگر روشهای دم کردن قهوه).

بگذارید نگاه سریعی به سه مورد از رایج­ترین روشهای دم کردن قهوه با فشار کم داشته باشیم: دستگاه اسپرسو، قوری موکا یا موکا پات (Moka pot) و دم آور آیروپرس.

 1. دستگاه اسپرسو

  همۀ آنهایی که چیزهایی دربارۀ قهوه می­دانند همچنین می­دانند که دستگاه اسپرسو چیست. این دستگاه از سال 1901 نوشیدنی حاوی کافئین را برای ما فراهم کردد. امروزه، آنها با شکلها و اندازه­های مختلف و با انواعی از ویژگیها و طرحهای مختلف وجود دارند. آنها را با دستگاههای برقی اشتباه نگیرید هرچند که اصول  اولیۀ آنها مشابه است: آب با فشار از محفظه/ دهانه­ای از روی دانه­های ریز آسیاب شدۀ قهوه، از طریق صافی عبور می­کند و یک فنجان قهوه اسپرسو خواهیم داشت.

دستگاه اسپرسو

آیا آنها گران هستند؟ بله و خیر- شما می­توانید به مقداری کم یا هر چقدر که می­خواهید برای آنها هزینه کنید. هشدار: انتخاب یکی از آنها کمی سخت است. شما باید تصمیم بگیرید که چه نوع دستگاه اسپرسو می­خواهید- اما خوشبختانه راهنمای خرید هر یک از آنها برای شما فراهم است. شما دستگاههای نیمه خودکار خانگی، دستگاه کاملاً اتوماتیک، دستگاه اهرمی دستی، اسپرسوساز کوچکتر و قابل حمل را دارید، یا اگر کافه دارید دستگاههای تجاری قهوه­ساز را خواهید داشت.

برای افرادی که بسیار حرفه­ای هستند و یا سبک قدیمی را می­پسندند، دستگاه اسپرسو اهرمی که با دست آن را پمپ می­کنید، روش بسیار خوبی برای دم کردن یک قهوۀ استثنایی است. برای کسانی که تمایل دارند همۀ کارها برایشان انجام شود («من یک فنجان قهوه می­خواهم و دوست ندارم حرکتی بکنم»)، دستگاههای اتوماتیک اسپرسو مانند این بهترین گزینه هستند (اگرچه گران قیمت است).

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: آن به دستگاه شما بستگی دارد. یک دستگاه تجاری طی 15 تا 40 دقیقه گرم می­شود، و یک دستگاه خانگی فقط 3 دقیقه طول می­کشد. با این حال، هنگامی که گرم شد طی 30- 20 ثانیه قهوۀ مورد نیازتان را در فنجان خواهید داشت.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: شما به دانۀ آسیاب شدۀ ریز و یکسان نیاز دارید. در اینجا ترفندی برای شما ارائه می­شود: یک سرانگشت از دانۀ آسیاب شده را بردارید و ببینید چه اتفاقی رخ می­دهد (آن باید در نوک انگشتان شما به صورت توده­ای جمع شود). اگر بسیار دانه درشت باشد اصلاً جمع نخواهد شد، اگر دانه ریز باشد به صورت فوق­العاده­ای در نوگ انگشتان شما جمع می­شود.

نتیجۀ دم کردن: وقتی که دم کردن به درستی انجام شود، شما یک فنجان اسپرسوی غلیظ، خوش عطر و طعم خواهید داشت. سپس می­توانید آب داغ را به آن اضافه کنید تا آن را به امریکانو تبدیل کنید یا مقداری شیر جوشیده به آن اضافه کنید تا قهوه همراه با شیر داشته باشید.

سطح مهارت مورد نیاز: همه چیز به دستگاه شما بستگی دارد- برخی از آنها تقریباً به صورت خودکار اسپرسوی عالی را آماده می­کنند، در حالی که دیگران (انواع بیشتر تجاری، دستی) به سطح مهارت بالایی نیاز دارند، در نتیجه مهارت باریستایی نیاز است. در اینجا راهنمایی جهت شروع کار برای شما ارائه می­شود: چطور از یک دستگاه اسپرسو استفاده کنیم. جهت دستیابی به بهترین نتایج، از یک آسیاب خوب و دانه­های اسپرسو مناسب استفاده کنید.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر قهوه با شیر دوست دارید (به عنوان مثال لاته) یا جزو افرادی هستید که ترجیح می­دهید یک قهوۀ دم کردۀ سریع داشته باشید، اسپرسو برای شما بسیار خوب است- هیچ دستگاه دیگری نمی­تواند به این خوبی یک قهوۀ اسپرسوی سریع برایتان آماده کند.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: اگر شما یک دم­کرده با طعم لطیف را ترجیح می­دهید، اگر نمی­خواهید صدها دلار برای قهوه­ساز خرج کنید، یا فضایی برای یک دستگاه ندارید (شاید غالباً سفر می­کنید)، یک دستگاه اسپرسو هزینۀ زیادی در زندگی­تان خواهد بود.

مزایا

 • دم کردن سریع (به محض اینکه گرم شد)
 • تنوع قیمت (و کیفیت) از نسبتاً ارزان تا بسیار گران قیمت
 • دم کردۀ قهوه بسیار غلیظ و با طعم و مزۀ تیز کافئین

معایب

 • دستگاههای ارزانتر که نتایج کمتر از آنچه که ایده ­آل است به شما می­دهند
 • فضای پیشخوان آشپزخانه را اشغال می­کند
 • تمیز کردن آن بسیار دردسرساز است
 • قوری موکا/ دم کردن اسپرسو با Stovetop
قهوه جوش موکاپات چیست؟
قهوه جوش موکاپات چیست؟

آیا هنوز چند صد دلار برای خرید یک دستگاه اسپرسوساز ندارید اما همچنان به دنبال دستگاهی هستید که یک شات اسپرسو را مانند یک دم­نوش تحت فشار آماده می­کند؟ اسپرسو ساز Stovetop که به قوری موکا معروف است بهترین گزینه است. جادوی موکا در فرایند دم کردن سه محفظه­ای است. آب در محفظۀ پایینی                      می­جوشد، و بخار باعث ایجاد فشار می­شود که آب را به طرف بالا برده و روی پودر قهوه در محفظۀ بالایی می­ریزد. آیا شات حاصل مانند همان شات اسپرسو است؟ نه، کاملاً نه.

اگر این کار را به درستی انجام دهید (کمی مهارت لازم است) شما یک ترکیب کاملاً غلیظ و تلخ و شیرین خواهید داشت که روزتان را با آن سپری خواهید کرد.

در اینجا راهنمای دم کردن قهوه با قوری موکا ارائه می­شود.

یکی از مزایای قوری موکا: شما می­توانید چندین فنجان قهوه (از چهار تا 16 فنجان) را یکباره دم کنید. آن روش خوبی جهت آماده­سازی قهوه برای تعداد زیادی از افراد است.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: بسیار سریع- وقتی که آب داغ شد نباید بیشتر از 5 دقیقه طول بکشد (اگر از یک اجاق القایی استفاده می­کنید کمی بیشتر طول می­کشد). به این دلیل، آن گزینۀ خوبی برای افرادی است که هنگام صبح عجله دارند و نیاز به قهوه دارند.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: این بخشِ حساس است. به عنوان یک قاعده، شما می­خواهید آن کمی                     دانه­درشت­تر از قهوۀ آسیاب­شدۀ ریز که برای اسپرسو است، باشد و کمی ریزتر از دانۀ آسیاب شده برای قهوه سازهای قطره­ای باشد. اگر این راهنمایی کمکی نکرد- بهترین روش برای دستیابی به دانۀ آسیاب شدۀ مناسب از طریق آزمون و خطا است- با دانه درشت شروع کنید، و سپس آن را کمی ریزتر آسیاب کنید تا به بافت و طعم مناسبی برسید که در نهایت برای شما مناسب است.

یک قاعدۀ سرانگشتی: اگر دم­نوش شما بسیار رقیق/ آبکی است، پس شما آن را بسیار دانه درشت آسیاب کردید (عصارۀ کمی خارج شده است). اگر بسیار تلخ است، شما آن را بسیار ریز آسیاب کردید (عصاره بیش از حد خارج شده است).

نتیجۀ دم کردن: کاملاً یک شات اسپرسو نیست، اما نزدیک به آن است (اگر از به اندازۀ کافی دانۀ قهوه را آسیاب کنید و از تکنیک مناسب استفاده کنید). یک قهوۀ غلیظ و با طعم و مزۀ تند انتظار داشته باشید.

سطح مهارت مورد نیاز: نیازی نیست که یک باریستا باشید- وقتی که پودر قهوۀ مناسب داشته باشید (که سخت­ترین بخش است) آن فرایند ساده­ای است- فقط محفظه را پر کنید، دستگاه را گرم کنید و به دقت آن را زیر نظر بگیرید.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر پول به اندازۀ کافی ندارید که خرج کنید، یا می­خواهید یک دستگاه قابل حمل داشته باشید اما از طرفداران دم­کردۀ قهوه رقیق و به شیوۀ قطره­ای نیستید، پس قوری موکا مطلوب شما است.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: اگر طعم و بافت شات اسپرسو را دوست دارید، دم­کردۀ حاصل غلیظ است (حتی کمی ناملایم است) بنابراین اگر این مورد پسند شما نیست پس همچنان جستجو کنید.

مزایا

 • قهوه­ساز بسیار ارزانتر
 • دم کشیدن سریع
 • قابل حمل- می­توانید قوری ها بسیار کوچکی داشته باشید که برای مسافرت مناسب هستند.

معایب

 • برخی می­گویند طعم دم کردۀ قهوه به این روش، مانند یک شات اسپرسو از 15 سال پیش است (یعنی، با کیفیت کم)
 • ریسک استخراج عصاره گیری بیش از حد و یا کم بسیار بالا است (به اندازۀ پودر آسیاب شده بستگی دارد).
 • ایرو پرس      

ایروپرس از میان دوستداران قهوه در سفر طرفدارانی دارد، و بیشتر از اینکه یک دستگاه دم کردن قهوه باشد بیشتر شبیه یک پروژۀ علمی است. اما اگر از ما بپرسید آن بهترین چیزی است که برای قهوه اتفاق افتاده است. و مردم می­گویند که آن بهترین قهوه­ای است که تاکنون تست کرده ­اند.

ائروپرس چیست؟

روش کار بسیار ساده است؛ دمای مناسب آب، سطح مناسب فشار هوا و اندازۀ مناسب دانۀ آسیاب شده یک قهوه دم شده با طعم عالی را طی چند دقیقه به شما می­دهد! (به طور جدی، آن یکی از سریع­ترین قهوه­سازهایی است که شما می­توانید داشته باشید). و بسیاری از افراد می­گویند آن بهترین قهوه را دم می­کند که آنها تاکنون طعم آن را چشیده­اند.

وقتی که شما اسپرسو را خریداری می­کنید سه ابزار ساده را خریده­اید که به شما امکان تهیۀ قهوه با کمترین تلاش را می­دهد. بهترین چیز دربارۀ این دستگاه این است که آن می­تواند قهوۀ معمولی و دم­نوش قهوۀ سرد را آماده کند و حتی می­تواند تقریباً اسپرسو نیز آماده کند.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کردن: روشهای زیادی برای تهیۀ قهوه به سبک اسپرسو وجود دارند، اما اگر عجله دارید این کار را می­توانید در عرض 60 ثانیه انجام دهید یعنی هنگامی که آب به اندازۀ کافی گرم باشد. قابل ذکر است که تمیز کردن آن یک رویا است.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: این بخش جالب ماجرا است- مهم نیست! با توجه به اندازۀ دانۀ آسیاب شده شما می­توانید نتایج متفاوتی به دست بیاورید، بنابراین باید اندازۀ درست دانۀ آسیاب شده رابراساس سلیقۀ خودتان انتخاب کنید!   

نتیجۀ دم کردن: رنگ و طعم خوبی دارد. آن طعم قهوۀ خالص را دارد (متفاوت از فرنچ پرس یا موکا پات). اگر بخواهیم آن را در 4 کلمه توضیح دهیم: ملایم، غنی، خالص و سریع (که این ممکن است شعار ایروپرس باشد یا نباشد).

سطح مهارت مورد نیاز: حتی گربۀ شما هم می­تواند از آن استفاده کند- استفاده از آن تا این حد آسان است. با این حال تنبلی نکنید، وقتی که مهارت کافی برای دم کردن اسپرسوی معمولی را به دست آوردید، می­توانید روشها و تکنیکهای دیگر دم کردن قهوه را امتحان کنید.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر شما به سفر می­روید یا صرفاً کسی هستید که یک قهوۀ سریع و با طعم بسیار عالی را ترجیح می­دهید، یا شاید کسی هستید که دوست دارید به اردو و کمپ بروید. پس ایروپرس بهترین گزینه در این موارد است. فراموش نکنید که روش معکوس را هم امتحان کنید.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: به نظر می­رسد که ما در بیان این موضوع کمی با تعصب برخورد می­کنیم، اما هر کسی باید یک ایروپرس داشته باشید (هر کسی که قهوه مصرف می­کند). اگر شما استفاده از صافی کاغذی و ایجاد ضایعات را دوست ندارید، پس شاید این برای شما مناسب نباشد.

مزایا

 • بسیار قابل حمل، همه جا با خود ببرید، بدون اینکه خطر شکسته شدن آن وجود داشته باشد (آن از پلاستیک بدون BPA ساخته شده است)
 • توانایی سفارشی سازی دم کردۀ قهوه شما بسیار زیاد است (با آن خوش بگذرانید)
 • یک فنجان قهوۀ عالی و خالص داشته باشید.

معایب

 • صافی کاغذی نیاز است، که ضایعات به همراه خواهد داشت
 • شما می­توانید دو فنجان قهوه در هر دور چرخش داشته باشید، بنابراین اگر بخواهید برای چند نفر قهوه آماده کنید کار با این دستگاه برای شما خسته کننده خواهد بود.

دم کردن قهوه از طریق خیساندن

خیساندن کلمۀ دیگری برای غوطه­وری است، و بنیادی­ترین روش (و البته طولانی­ترین روش) دم کردن قهوه است. به طور خلاصه، شما به سادگی و مستقیماً دانۀ آسیاب شدۀ قهوه را با آب داغ مخلوط می­کنید، و سپس اجازه می­دهید که آن دو کار جادویی شان را انجام دهند و سپس آنها را جدا می­کنید، قهوه را نگه می­دارید و پودر قهوۀ مرطوب را دور می­ریزید. ساده به نظر می­رسد، درست است؟ بله ساده است.

با این حال، ظرافتی بین خیساندن بسیار زیاد و بسیار کم برای دم­نوش قهوۀ شما وجود دارد؛ اگر خیلی کم خیس بخورد ممکن است نوشیدنی شما طعم بسیار بدی داشته باشد، اگر بسیار طولانی مدت خیس بخورد دم نوش قهوۀ شما بسیار تلخ خواهد بود. نکتۀ مثبت این است که یادگرفتن خیساندن قهوه به روش درست کار بسیار سختی نیست، و وقتی که به درستی انجام شود شما یک دم­نوش قهوه با طعم منحصر به فرد خواهید داشت که متوجه خواهید شد طعم آن آنقدر خوشمزه است که شما تا به حال نمی­دانستید چنین طعمی وجود داشته است. رایج­ترین روش خیساندن قهوه با فرنچ پرس است (که می­خواهیم آن را به صورت مفصّل بررسی کنیم). با این حال همچنین دم­کردۀ قهوه به روش نرم، کیسۀ قهوه و قوری خلأ را هم بررسی خواهیم کرد.

فرنچ پرس جیست؟

فرنچ پرس یک روش غیررسمی از دم آوری قهوه در منزل است؛ آن قهوۀ خیس خورده در منزل، قبل از زمانی است که پدربزرگ و مادربزرگهای شما متولد شده باشند و آن در بین گروههای باریستای خانگی دنبال کنندگان وفاداری دارد.

علت چیست؟

دلایل فراوانی وجود دارند اما حقیقت این است که یکی از دلایل آن پولی است که برای آن صرف می­شود و استفاده از آن بسیار راحت است، و با توجه به پولی که داریم می­توانیم آن را انتخاب کنیم و یک قهوه با طعمی متفاوت ایجاد می­شود که مانند هیچ یک از روشهای دیگر نیست.

در اینجا لیستی از سازندگان فرنچ پرس ارائه می­شود که در صورت لزوم می­توانید به آن مراجعه کنید.

اگر علاقمند به فرنچ پرس هستید از دانۀ مناسب آسیاب شدۀ قهوه استفاده کنید چرا که این اشتباه کمتر شناخته شده اما بسیار رایج باعث فاسد شدن قهوه فرنچ پرس در سرتاسر جهان شده است.

 در اینجا راهنمای مفصّلی از چگونگی استفاده از فرنچ پرس ارائه می­شود.

چه چیزی انتظار داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: آن خیلی سریع نیست، اما همچنین کند هم نیست. از آب تقریباً جوش، تا خیساندن و غوطه­ور ساختن، حدوداً ده دقیقه یا بیشتر زمان نیاز است. با این حال، وقتی که دانۀ قهوه خیسانده می­شود فرنچ پرس شما نیاز به توجه کامل دارد.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: پودر دانه درشت تنها راه انجام آن است. پودر بسیار دانه ریز به این معنی است که شما ذراتی خواهید داشت که در صافی گیر می­کنند و وارد دم­نوش نهایی می­شوند، و باعث طولانی­تر شدن خیساندن می­شوند و یک قهوه با طعم تلخ به شما می­دهد.

نتیجۀ دم کردن: یک قهوۀ منحصر به فرد و معطر و ملایم که با توجه به دانه­های قهوه شما بسیار خوش عطر است. با این حال، آن کمی حالت رسوبی دارد، بنابراین از نوشیدن چند جرعۀ آخر قهوه اجتناب کنید.

سطح مهارت مورد نیاز: درست کردن فرنچ پرس بسیار ساده است. آماده سازی فرنچ پرسِ بسیار عالی کمی سخت­تر است. در مجموع، اگر شما مجموعه دستورالعمهای بسیار ساده را دنبال کنید شما به چیزی که می­خواهید دست پیدا می­کنید، مشکلی نیست.

در صورتی برایتان مناسب است که: شما دم­نوش قهوه را که از فرنچ پرس به دست می­آورید دوست دارید، یا اگر شما دوستان زیادی دارید که طرفدار کافئین هستند به این روش می­توانید آن را درست کنید (به عنوان مثال در خانواده).   

در صورتی برایتان مناسب نیست که: اگر غالباً به سفر می­روید- آنها از شیشه ساخته شده­اند (اکثر اوقات- گزینه­هایی از استیل نیز در دسترس هستند).

مزایا

 • طعم متمایز و منحصر به فرد
 • استفاده از آن با دستورالعمل درست، بسیار آسان است
 • توانایی جهت تهیۀ قوری های بزرگ قهوه بدون اینکه فرایند را تکرار کنید .

معایب

 • طعم آن ممکن است طعم مورد علاقۀ شما نباشد
 • خیساندن کامل سخت است و با فرنچ پرس کار بسیار سختی است.
 • خیساندن در قوری ( soft brew )
cold brew چیست؟

یک اختراع نسبتاً جدید (تقریباً سال 2010)، SoftBrew اگرچه در مراحل اولیه است اما به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته لقب گرفته است. مطمئن نیستم که آن دقیقاً به چه معنی است، اما اگر بخواهیم SoftBrew را به زبان ساده توضیح بدهم، می­گویم «آن مانند فرنچ پرس است، اما ساده­تر است». در کل به صورت ساده نوشته شده است: صافی استیل SoftBrew را با قهوۀ آسیاب­شده پر کنید، آب گرم را اضافه کنید، بگذارید 8-4 دقیقه خیس بخورد و سپس مصرف کنید. در واقع، درست مانند یک قوری چای است. هیچ چیز خارق­العاده­ای نیاز ندارد.

زیبایی این وسیله در صافی مخصوص آن است (چیزی که به آن تکنولوژی پیشرفته می­گویند) که صدها هزار سوراخ ریز دارد، یعنی می­توانید هر اندازه دانۀ آسیاب شده قهوه را در آن بریزید (بله، حتی دانه­های بسیار ریز) و آن به خوبی کار خواهد کرد.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: وقتی که آب گرم شما آماده باشد، 8-4 دقیقه طول می­کشد.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: هر اندازه­ای مناسب است- شما می­توانید از هر اندازۀ دلخواهتان استفاده کنید. امتحان کنید!

نتیجۀ دم کردن: مشابه فرنچ پرس. صافی مخصوص به شما امکان می­دهد پودر قهوۀ کمتر از 150 میکرون داشته باشید (بسیار ریز) که یک دم­نوش قهوه خوش طعم و مزه و عالی را به شما می­دهد. آن مانند فرنچ پرس است، اما کمی خالص­تر است.

سطح مهارت مورد نیاز: صفر. می­توانید یک قهوۀ عالی با Softbrew  بدون هیچ گونه زحمتی داشته باشید. این همان چیزی است که قرار بود باشد.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر علاقمند به جنبۀ سخت تهیۀ قهوه نیستید (یعنی از طرفداران تهیۀ قهوه به سبک جدید نیستید) و اگر روش دم کردن قهوه ساده را دوست دارید که طعم بهتری از قهوۀ فوری دارد.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: اگر از ترکیب کردن سبک قهوه خود و کمی خلاق بودن با چگونگی دم کردن قهوه لذت می­برید. اگر شما این گونه هستید، این کار برای شما خسته­کننده خواهد بود.

مزایا

 • استفاده از آن بسیار آسان است
 • نسبتاً سریع
 • اندازه­های متنوعی دارد

معایب

 • از قطعات سرامیکی تشکیل شده است که برای مسافرت مناسب نیست (آن خیلی شکننده است).
 • کیسه­های قهوه  

ایدۀ قهوه فوری بسیار عالی است- آن در ظرفهای شیشه­ای کوچکی است که می­توانید همه جا با خود ببرید؛ فقط آب داغ به آن اضافه کنید. با این حال، فقط یک مشکل وجود دارد، طعم بسیار بدی دارد. کیسۀ قهوه را وارد کنید: محلول قهوۀ فوری بد طعم. قهوۀ ساییده (نه قهوۀ قابل حل، که به همین روش فوری آماده می­شود) در یک کیسۀ صافی مستقیماً وارد آب داغ می­شود، و شما دم­نوش قهوه خواهید داشت. اگر هزینه­هایتان را به سختی تأمین می­کنید یا اگر می­خواهید همه چیز را خودتان انجام دهید تهیۀ کیسۀ قهوه برای خودتان سخت نیست-.

همان­طورکه در رابطه با همۀ روشهای خیساندن صدق می­کند، اگر مراقب زمان نباشید احتمال خیساندن بیش از اندازه وجود دارد، و این تنها مسئله­ای است که ممکن است اشتباه شود.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: با توجه به سرعت فرایند کلی، دم کشیدن قهوه بسیار به سرعت صورت می­گیرد. دم­نوش قهوۀ شما طی 4-3 دقیقه آماده خواهد شد. هیچ آسیاب کردن یا از پیش گرما دادن نیاز نیست.

نوع آسیاب مورد نیاز: اگر شما کیسه­های قهوه از پیش آماده را خریداری کنید، پس آسیاب کردن قهوه برعهدۀ شما نیست. اگر می­خواهید خودتان آن را آسیاب کنید پس سعی کنید که اندازۀ آنها دانه ریز متوسط باشد (هر اندازه­ای موثر خواهد بود اما هرچقدر ریزتر باشد، طعم آن بهتر خواهد بود).

دم­نوش حاصل: هیچ چیز جالب توجهی وجود ندارد چون دانه­های قهوه به تازگی آسیاب نشده­اند یا به درستی نگهداری نشده­اند، اما همچنان یک قهوۀ فوری به شما می­دهد.

سطح مهارت مورد نیاز: آیا می­توانید چای درست کنید؟ پس می­توانید این قهوه را نیز آماده کنید.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر قهوۀ فوری دوست ندارید اما وقتی که در جاده هستید/ در حال مسافرت هستید، نیاز به کافئین دارید.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: اگر فرایند دم کشیدن قهوۀ خود را می­پسندید، یا قهوه­ای که به تازگی آسیاب نشده است را دوست ندارید (این ما هستیم).

مزایا

 • به دستگاه قهوه­ساز گران قیمت نیازی نیست.
 • قابل حمل است
 • ارزان- فقط نیاز به یک فنجان آب داغ  است (هنگامی که در هواپیما هستید یا هنگامی که رانندگی می­کنید) و تقریباً یک فنجان قهوۀ مجانی خواهید داشت.

معایب

 • آن طعم دانه­های قهوه تازه آسیاب شده را فراموش کنید.
 • ضایعات- مادر طبیعت از شما متنفر خواهد بود.
 • قوری خلأ  یا سایفون

قوری خلأ که همچنین به قوری سایفون معروف است، باعث می­شود که تهیۀ قهوه به این روش منحصر به فرد باشد؛ آن ترکیبی از روشهای دم کردن قهوه است؛ یک دم­نوش قهوه به روش غوطه­وری کامل (چرا که دانه­های قهوه داخل آب فرو می­روند) اما همچنین از روش سایفون برای ایجاد یک فنجان قهوه با طعم عالی استفاده می­شود.

در واقع آن روش ساده­ای برای دم کردن قهوه نیست، بلکه نیازمند تلاش و فرایندهای زیادی است، بنابراین شما نمی­خواهید که آن را به صورت روزانه استفاده کنید (مگر اینکه کار دیگری برای انجام دادن نداشته باشید). با این حال، برخی بر این باورند که آن قهوه با طعم بسیار عالی درست می­کند که ما معتقدیم آن سبک دم کردن قهوه نوآورانه است/ یا بیشتر حالت خودنمایی دارد- وقتی که دوستانتان هستند از این روش به صورت ناگهان استفاده کنید و به آنها نشان دهید که در هنر دم کردن قهوه چقدر پیشرفت کرده اید.

فقط قبل از اینکه از این روش استفاده کنید به همسایگان خود هشدار دهید، در غیر این صورت آنها فکر می­کنند شما در حال تهیۀ متامفتامین (نوعی مواد مخدر) هستید. ما در این پست سازندگان سایفون مورد علاقه­مان را مورد بررسی قرار دادیم.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: حدوداً 10 دقیقه به خودتان اجازه بدهید. ما باید در اینجا توجه داشته باشیم که تمیز کردن قوری سایفون کار بسیار سختی است.

نوع آسیاب مورد نیاز: شما پودر دانه متوسط تا دانه درشت را برای دستیابی به بهترین نتیجه نیاز خواهید داشت، مشابه آنچه که برای دم کردن به روش کمکس (Chemex) انجام می­شود.

دم­نوش حاصل: بسیار صاف و پر از عطر و طعم- وقتی که به درستی انجام شود. چون دم کردۀ قهوه شما تنها در قوری شیشه­ای تهیه می­شود، آن خالص­ترین مزۀ قهوه است که تاکنون نوشیده­اید.

سطح مهارت مورد نیاز: آن کاملاً پیچیده است، و شما باید مراحل را به دقت دنبال کنید. اگر یک دانشمند هستید، یا به صورت اتفاقی آشپزی می­کنید، مشکلی نخواهید داشت.

در صورتی برایتان مناسب است که: واقعا به دستگاههای قهوه­ساز علاقمند هستید و می­خواهید چیز عجیبی را امتحان کنید. این همان دستگاه است!

در صورتی برایتان مناسب نیست که: روش سریع و آسان دم کردن قهوه را می­پسندید. شما از آن متنفر خواهید شد.

مزایا

 • بنا به عقیدۀ برخی کارشناسان، وقتی که به درستی انجام شود آن بهترین طعم قهوه را ایجاد می­کند.
 • دوستان شما فکر می­کنند شما یک کارشناس قهوه هستید.

معایب

 • آن روش پیشرفتۀ دم کردن قهوه است. برای اشتباه کردن آماده باشید
 • بسیار شکستنی است- انتظار نداشته باشید که آن را همه جا با خود ببرید.
 • اگر صرفاً یک قهوه می­خواهید، این روش پر دردسری برای شما است.

دم کردن با استفاده از روش فیلتری یا قطره­ای  

دم کردن قهوه به روش فیلتری یا قطره­ای در حال حاضر در بین طرفداران قهوه بسیار رایج است- به نظر می­رسد که اگرچه روش جدید و عجیبی است اما هر ماه ممکن است دریپرهای (Dripper) دیگری ابداع شوند. ما لیستی از قهوه­سازهای پور اور را در اینجا داریم، اما همواره تلاش می­کنیم که آنها را به روز رسانی کنیم (ما این کار را می­کنیم!)

ما می­خواهیم روش پور اور، قطره­ای (دریپینگ)، قهوۀ دم سرد، دستگاههای قطره­ای، و هر چیز دیگری در این میان را بررسی کنیم. فرض کنیم که می­خواهیم با دانه های قهوه به طور کلی شروع کنیم و آنها را تازه آسیاب کنیم، چون شما باید این کار را انجام دهید.

دم کردن قهوه نسبتاً ساده است: آب را روی دانه های قهوه که به تازگی آسیاب شده­اند بریزید که دانه ها در صافی ته نشین می­شوند.

جاذبه باعث می­شود وقتی که آب از دانه های آسیاب شده عبور می­کند (و وارد محفظۀ زیرین می­شود) و نتیجه یک دم کرده صاف، خالص و سبک است. شما از یک کتری که لولۀ باریک و بلندی دارد استفاده می­کنید تا سرعت ریختن را کنترل کنید.

دم کردن قهوه به روش قطره­ای کیفیت بهتری خواهد داشت- اکثر دریپرها کوچک، قابل حمل، و ارزان هستند و روش بسیار خوبی برای دم کردن مقدار کم قهوه با طعم بسیار عالی هستند. دریپرهایی که شما می­خواهید از آنها آگاهی داشته باشید که ما در ادامه آن را بررسی می­کنیم از نوع قابل حمل الکتریکی، کمکس، هاریو وی 60 (Hario V60)، کالیتا وِیو، دریپر ملیتا ردی ست جو، دریپر ویتنامی، دریپر بی هاوس، و روش دم کردن قطره­ای سرد است. هر یک از اینها باعث می­شوند که قهوۀ شما از یک قهوۀ معمولی که در همه جا یافت می­شود به یک قهوۀ سطح عالی برسد.

 • قهوه­جوش الکتریکی ( پرکولاتور )

قهوه­جوش چیز جدید یا پیشرفته­ای در دنیای قهوه نیست. اگر جایی در نیمکرۀ شمالی در یک غذاخوری آرام بوده­اید، پس شانس نوشیدن یک قهوۀ جوشیده را داشتید. شایعات حاکی از این است که مردمی که در آنجا بودند از نوشیدن قهوۀ جوشیده لذت می­بردند اما شخص دیگری نیز به من گفت این طور نیست و آن لذت­بخش نیست. دلیل اینکه دوستداران قهوه از قهوه­جوش پرکولاتور متنفر هستند این است که آن هیچ ارزشی برای دانه­های قهوه قائل نیست. دم­نوش قهوه چندین مرتبه در قهوه­جوش پرکولاتور می­جوشد و منجر به عصاره­گیری بیش از حد می­شود و در نتیجه یک تودۀ قهوه­ای رنگ تلخ را برجای می­گذارد. اگر تفکر شما این گونه است که قهوۀ بد بهتر از این است که هیچ قهوه نداشته باشیم، پس احتمالاً شما می­توانید آن تودۀ قهوه­ای را به یک دم­نوش قابل نوشیدن تبدیل کنید. هر چیزی ممکن است.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: شما باید به قهوه­جوش اجازه بدهید تا 10 دقیقه بجوشد، با این حال، شما به این روش قهوه­تان را خراب می­کنید؛4-3 دقیقه را امتحان کنید تا به نتایج بهتری دست یابید.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: شما می­خواهید از آسیاب دانه درشت استفاده کنید. استفاده از دانه ریز باعث می­شود که قهوۀ شما کاملاً خراب شود.

نتیجۀ دم کردن: هیچ چیز خاصی وجود ندارد. اگر کمی مهارت را با استفاده از دانه درشت بکار ببرید و بگذارید به مدت کمتر از 4 دقیقه بجوشد آن قابل نوشیدن خواهد بود، اما از نوشیدن آن هیجان­زده نخواهید شد.

سطح مهارت مورد نیاز: هیچ مهارتی نیاز نیست. فقط قهوه و آب را درون آن بریزید و آن را روشن کنید.

در صورتی برای شما مناسب است که: طعم قهوه برای شما اهمیتی ندارد و صرفاً بخاطر کافئین موجود در قهوه آن را مصرف می­کنید. آن سریع و آسان است.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: کسی هستید که ارزش دانۀ قهوه برایش اهمیت داشته باشد.

مزایا

 • سریع و آسان
 • فضای خانه­تان را با بوی دانه­های قهوه دوست داشتنی پر می­کند.

معایب

 • روش خوبی برای دم کردن قهوه نیست- تلخ و گرم
 • به خاطر طعم و همچنین بهداشت و سلامتی، باید تمیز شده باشد.
 • قهوه­ساز کمکس

وقتی که برای اولین بار قهوه­ساز کمکس را می­بینید، ممکن است بخواهید آن را به عنوان یک گلدان استفاده کنید تا یک قهوه­ساز، اما دلیل اینکه آن بدین صورت به نظر می­رسد این است که: آن قهوۀ بسیار عالی را به سبک خودش آماده می­کند.

در اینجا یک بازبینی کامل از قهوه­ساز کمکس و یک راهنما برای چگونگی استفاده از آن وجود دارد.

مزیت اولیۀ استفاده از کمکس نسبت به دریپرهای دیگر به دلیل ظرفیت آن است- به آسانی می­توانید- به جای 1 تا 2فنجان-  3 یا 4 فنجان قهوه را به یکباره درست کنید، یعنی وقتی تعداد افراد زیاد باشد می­توانید برای آنها قهوه تهیه کنید. در حقیقت، می­توانید یک کمکس با ظرفیت 10- فنجان خریداری کنید که 50 اونس آب را در خود جای می­دهد. آن بهترین وسیله برای سرگرم کردن دوستان است. مانند دریپرهای دیگر ساده نیست که فقط دانۀ آسیاب شده را در آن ریخته و آب روی آن بریزید؛ شما باید مهارت این را داشته باشید که در آسیاب کردن قهوه دانه ریز، دمای آب، و حجم قهوه مهارت داشته باشید اما همچنین وقتی چنین کاری انجام دادید پس آماده باشید که یک قهوه لذیذ داشته باشید که آن را دوست دارید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: از زمان تنظیم آن سه دقیقه و نیم طول می­کشد و آن سریع­ترین روش برای درست کردن یک قهوۀ عالی است.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: آن باید متناسب با سلیقۀ خودتان باشد، اما به صورت ایده­آل چیزی بین متوسط تا درشت، البته نزدیکتر به متوسط، مناسب است.

نتیجۀ دم کردن: صافی­های کمکس تقریباً 30% ضخیم­تر از فیلترهای استفاده شده توسط دیگر دریپرها هستند، یعنی شما یک فنجان قهوه با طعم شفاف و غنی­تر خواهید داشت. فرنچ پرس، بدون رسوبات، را در نظر بگیرید.

سطح مهارت مورد نیاز: روشهای زیادی برای تهیه قهوه به روش کمکس وجود دارند که یک دم­نوش با عصاره­گیری بیش از حد یا کم را به شما می­دهد. شما به کمی تمرین نیاز خواهید داشت.

در صورتی برایتان مناسب است که: شما دم کردن به روش پور اور را دوست دارید، و اگر چیزی می­خواهید که مثل یک اثر هنری باشد (در موزه­های هنر نشان داده می­شود). شما این حقیقت را دوست خواهید داشت که 4-3 فنجان قهوه را به یکباره خواهید داشت.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: فقط یک تا دو فنجان قهوه در صبح نیاز دارید، یا اگر می­خواهید با یک قهوه­ساز سفر کنید.

مزایا

 • تهیۀ 4-3 فنجان قهوه به یکباره
 • دم نوش بسیار غنی و خوش عطر
 • بهترین روش برای دم کردن قهوه

معایب

 • شانس بسیار زیاد برای استخراج عصارۀ قهوه بیش از حد یا بسیار کم
 • اگر فقط 2-1 فنجان قهوه نیاز دارید آن کار بسیار سختی است
 1. 10.    وی 60   (Hario V60)

می­خواهم صادقانه بگویم: وقتی که برای اولین بار دریپر V60 را گرفتم خیلی به آن اعتماد نداشتم- در مقایسه با دیگر سیستم­های دم کردن قهوه به روش پور اور ، آن بسیار ساده به نظر می­رسید. آن هفته یاد گرفتم که هرگز چنین فرضی نداشته باشم.

وی 60 ، یک روش ساده و در عین حال روش بسیار عالی برای دم کردن قهوه است- آن کوچک و سبک است و به این معنی است که می­توانید آن را همه جا با خود ببرید، و یک فنجان قهوه عالی داشته باشید. آن ساده، قابل حمل و موثر است- چه چیز دیگری نیاز دارید؟

اینجا بازبینی کلی از وی60 وجود دارد.

بله، کاملاً ساده به نظر می­رسد اما نوآوری این دریپر کوچک در سیستم طراحی منحصر به فرد قطره­ای قیف آن است- آن یک سوراخ بزرگ در انتها دارد که توسط شیارهای مارپیچی در کناره به صورت قیفی درمی­آید.

صافی کاغذی را درون آن بگذارید، سپس پودر قهوه را بریزید و کار را شروع کنید. مانند اکثر روشهای شناور، تکنیکی وجود دارد که به دم­نوش عالی دست پیدا ­کنید اما بعد از چند دور، شما به مهارت کافی دست خواهید یافت. در این بررسی کلی، ما نکاتی در مورد تکنیک دم کردن به روش وی60 به شما ارائه خواهیم کرد.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: 30 ثانیه آماده­سازی پودر و 3 دقیقه تا ریختن به این معنی است که شما آن قهوه را در کمتر از 5 دقیقه خواهید داشت. درست است.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: درجه آسیاب شده متوسط-ریز خوب خواهد بود.

نتیجۀ دم کردن: یک قهوه با طعم غنی (طعم دانه­های قهوه) را بدون نشانه­هایی از تلخی خواهید داشت. یک فنجان قهوۀ تازه.

سطح مهارت مورد نیاز: فرایند بسیار ساده است. آگاه باشید که با توجه به نحوۀ ریختن جایی برای خطا وجود دارد. مزیت این روش این است که شما کنترل کاملی بر دم کردن قهوه خواهید داشت، یعنی می­توانید طعم قهوۀ خود را اختصاصی نمایید اگر حس ماجراجویانه دارید.

در صورتی برایتان مناسب است که: اکثراً در حال جابجایی هستید (به اردو می­روید) اما نمی­خواهید در موقعیت دشواری بمانید و مجبور باشید که یک قهوۀ فوری در جاده بنوشید. وی 60، به وزن 200 گرم می­تواند یک ابزار سبک برای همۀ دوستداران قهوه باشد. برای مواقعی بسیار عالی است که به قهوۀ دم کرده سریع در صبح نیاز دارند.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: از افرادی هستید که صرفاً یک دکمه را فشار می­دهند و قهوه دریافت می­کنند.

مزایا

 • قهوه با کیفیت و سریع دم می­کند
 • تمیز کردن آن فوق­العاده آسان است
 • بسیار ارزان است (از 9 دلار)

معایب

 • از صافی­های مخصوص استفاده می­شود که باید به صورت آنلاین سفارش داده شود (اول مطمئن شوید که تمام نشده باشد).
 • 11.    قهوه­ساز کالیتا ویو (Kalita Wave)

دریپر کالیتا ویو دشمن بزرگ هاریو وی 60 است- و آن موقعیت سختی را برای وی 60 فراهم می­کند. مانند وی60، کالیتا ویو شامل سیستم قطره­ای ساده قیفی شکل است، با این سطح مقطع صاف آن (در مقایسه با شکل قیفی وی60) به معنی زمان سکون بیشتر و فضای کمتری برای خطا است. این روش مورد علاقه و خانگی است

به دلایل خوبی آن تبدیل به یک دریپر خانگی محبوب در بین سایر موارد تبدیل شده است- درست کردن یک قهوه دم شده  با طعم بسیار خوب با ویو ساده است، و وقتی که مسئله انتخاب روزانه روش دم کردن قهوه باشد آن روش پایداری است. آیا نیاز به نکاتی دربارۀ دم کردن قهوه دارید؟

راهنمای دم کردن ارائه شده توسط ما را در اینجا بخوانید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کردن: یک فرایند 3- دقیقه­ای، با کمی زمان اضافه (50- 30 ثانیه) برای آماده­سازی به معنی این است که آن سریع است .

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: دانه ریز، مشابه دانه های نمک.

نتیجۀ دم کردن: نتیجه یک قهوۀ غنی و با طعم خوب است، که مشابه دیگر دریپرها است.

سطح مهارت مورد نیاز: طرح این دریپر به این معنی است که خطای کمتری وجود دارد بنابراین آن بسیار ساده است. تسلط براین دریپر صرفاً در روش ریختن مارپیچی آهستۀ آن است.

در صورتی برایتان مناسب است که: به روش پور اور علاقمند نیستید و چیز کوچکی می­خواهید، آن یک دم کردۀ عالی به شما می­دهد (حتی روزهایی که شما مهارت کافی در دم کردن قهوه ندارید).

در صورتی برایتان مناسب نیست که: هنگام ریخن آب کنترل بیشتری بر دم کردن قهوه می­خواهید. در عوض هاریو وی 60 را امتحان کنید.

مزایا

 • یک دم­نوش با کیفیت و سریع ایجاد می شود
 • تمیز کردن آن فوق­العاده آسان است
 • بسیار ارزان است (از 9 دلار)

معایب

 • از صافی های مخصوص استفاده می شود که باید به صورت آنلاین سفارش داده شود (اول مطمئن باشید که آنها را تمام نکرده اید).
 •  قهوه­ساز ویتنامی

دریپر ویتنامی (که همچنین به آن «Phin» می­گویند) یک دریپر تک فنجان است که دم کشیدن آن 5- 4 دقیقه طول می­کشد، یعنی برای کسانی که به تنهایی قهوه می­نوشند کاملاً مناسب است، کسانی که دوست دارند سریع و آسان قهوه بریزند و بنوشند. برخلاف برخی از دریپرهای فوق، این روش دم کردن نیاز به مهارت یا سبک ریختن خاصی ندارد. آن به سادگی انجام می­شود؛ فقط آب را بریزید و منتظر بمانید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: 5-4 دقیقه و دم­نوش شما آماده خواهد بود.

میزان آسیاب­شدگی مورد نیاز: نسبتاً دانه درشت- تقریباً مانند فرنچ پرس اما کمی ریزتر.

نتیجۀ دم کردن: منحصر به فرد- آن نسبت به اسپرسو ملایم­تر است اما نرم تر و خالص­تر از فرنچ پرس است. عدم وجود صافی کاغذی به این معنی است که روغن از دم­نوش عبور می­کند مانند فرنچ پرس.

سطح مهارت مورد نیاز: فقط چند دستورالعمل ساده را دنبال کنید و شما بدون صرف زمان به مهارت کافی دست خواهید یافت- آن به اندازۀ دریپرهای دیگر نیست.

در صورتی برایتان مناسب است که: می­خواهید به تنهایی یک دریپر را استفاده کنید که نیاز به داشتن مهارت در تکنیکهای ریختن نداشته باشد. اگر شما از طرفداران قهوۀ سرد ویتنامی هستید، شما به یکی از اینها نیاز خواهید داشت.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: چون آن یک دستگاه سرِو قهوه یک نفره است، شما نمی توانید آن را برای اداره یا قهوه ساز خانگی استفاده کنید (که لوازم خانگی برای طرفداران قهوه با بیش از 2-1 فنجان قهوه تشکیل شده است).

مزایا

 • به دست آوردن مهارت به راحتی
 • مناسب برای قهوه یک نفره
 • سبک، قابل حمل و بادوام

معایب

 • فقط یک فنجان قهوه در هر مرتبه دم می­کند
 • عدم وجود صافی کاغذی به این معنی است که در ته فنجان شما کمی رسوب خواهد بود (به ویژه اگر دانۀ آسیاب شده بسیار ریز باشد)
 • دم آور  ملیتا ردی ست (یک قیف پلاستیکی و قابل حمل)

دریپر قهوه ملیتا ردی ست (Melitta Ready Set) مناسب­ترین گزینه در بازار است- برای کسانی که به اردو می­روند بسیار مناسب است کسانی که یک فنجان قهوه ملایم دوست دارند. ما این قهوه­ساز را در اینجا فهرست کردیم چون آن بخش روبه رشدی از بازار قهوه است- قابل حمل، قهوه­ساز مسافرتی.

آن یک قیف دریپینگ پلاستیکی ساده است که در یک لحظه قهوه را دم می­کند. با این حال کیفیت قهوه به این روش مانند کیفیت قهوه با سایر دریپرها نخواهد بود، قیمت و قابل حمل بودن آن به معنی محبوبیت آن در بین کمپرها و مسافران است.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: 5-4 دقیقه و قهوۀ شما آماده است.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: دانۀ تقریباً ریز بهترین گزینه است.

نتیجۀ دم کردن: هیچ چیز شگفت انگیزتری از یک دریپر پیشرفته ندارد، اما همچنان آن بهتر از قهوۀ کابوی است.

سطح مهارت مورد نیاز: مهارت بسیار زیادی نیاز ندارد- آن به سادگی صورت می­گیرد.

بهترین گزینه برای شما چیست- اگر شما یک کمپر، کوهنورد یا به دنبال وسیلۀ ارزان قیمت هستید.

چه چیزی برایتان مناسب نیست: اگر شما طعم خالص دریپر پیشرفته تر را دوست دارید. این برای شما اثرگذار نخواهد بود.

مزایا

 • ارزان- می­توانید یکی از آنها را متناسب با بودجه تان انتخاب کنید.
 • تمیز کردن آن بسیار ساده است.

معایب

 • براساس نوع قهوۀ دم کرده، چیز شگفت انگیزی نیست (پلاستیکی است)
 • فقط در هر بار دم کردن برای یک نفر کافی است.
 • دریپر بی هاوس (BeeHouse)

بی هاوس، یک قهوه­ساز مدل پور اُور دیگر ژاپنی است که در دنیای قهوه توجه زیادی را به خود جلب کرده است- احتمالاً چون استفاده از آن آسان است، و قهوۀ بسیار بهتری درست می­کند و در مقایسه با دریپرهای ترکیبی بسیار شیک تر به نظر می­رسد (آن از سرامیک ساخته شده و در رنگهای مختلف در دسترس است).

قابل ذکر است که منحنی یادگیری در مقایسه با هاریو وی 60 یا کالیتا ویو بسیار راحت تر است (آن به آرامی چکه می­کند و با آسیاب درشت کار می­کند) یعنی آن روش عالی برای شروع کار در دنیای قهوه است. آن به صورت تضمینی یک قهوه بسیار عالی به شما می­دهد حتی اگر مهارتی در دم کردن قهوه نداشته باشید!

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: هدف شما زمان دم کشیدن 3 تا سه دقیقه و نیم خواهد بود.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: دانه متوسط ریز ایده­آل است- کمی ریزتر از دانۀ قهوه آسیاب شده استاندارد (مشابه نمک )

نتیجۀ دم کردن: شما یک قهوه خالص و صاف خواهید داشت (مانند آنچه که در مورد اکثر دریپرها صدق می­کند) با این حال، چون آن کندتر از روشهای دیگر چکه می­کند شما می­توانید طعم بیشتری را انتظار داشته باشید

سطح مهارت مورد نیاز: با تمرین کردن مهارت را به دست خواهید آورد اما مهارت در بی هاوس ساده تر از مهارت در دیگر روشهای دم کردن دریپینگ است.

در صورتی برای شما مناسب است که: شما یک دریپر عالی را می­پسندید- به خوبی با فضای آشپزخانۀ شما مناسب است.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: به مسافرت می­روید، مادۀ سرامیکی برای مسافرت ایده­آل نیست.

مزایا

 • از صافی استاندارد استفاده می­شود که یعنی اکثر مغازه ها آن را دارند (اگر برحسب اتفاق صافی خود را تمام کرده باشید)
 • از سرامیک ساخته شده است که گرما را طولانی تر از پلاستیک نگه می دارد.

معایب

 • سرامیک به راحتی شکسته می­شود- مراقب باشید!
 • دریپر کلور (Clever Dripper)

آن مانند دریپر پور اُور به نظر می رسد (البته هیچ چیز اشتباهی در مورد پور اور وجود ندارد) اما اگر نگاه دقیق­تری بیندازید متوجه خواهید شد که دریپر کلور چیزی بین قهوه­ساز غوطه وری و پور اور است. آن کودک دوست داشتنی فرنچ پرس و قیف پور اور است.

چه چیزی باعث می شود که این دستگاه کوچک از بقیۀ خانوادۀ دریپر متمایز باشد دریچۀ کوچک کلور آن است که مانع چکه کردن دم نوش شما در فنجان/ ظرف می شود تا زمانی که شما آن را فعال کنید. بازبینی ما را در اینجا بررسی کنید و شما دقیقاً طرز کار آن را درک خواهید کرد.

چگونه؟ همانطور که به طور معمول انجام می­دهید، صافی، دانه های آسیاب شده و آب را اضافه کنید و بگذارید تا مدت زمانی که شما می­خواهید قهوه خیس بخورد. وقتی که آماده شد، آن را روی فنجان بگذارید، که دریچه را فعال کنید و خالی کردن آن را شروع کنید که قهوۀ خوش طعم وارد ظرف شما می­شود. نکات بیشتری در مورد دم کشیدن قهوه در اینجاست.

چرا؟ شما می­توانید کنترل بیشتری روی دم کردن داشته باشید، یعنی می­توانید آن را برحسب سلیقه یا ویژگیهایتان به صورت اختصاصی آماده کنید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: آن به وضعیت خود شما بستگی دارد. 4-3 دقیقه حداقل است اما بگذارید به مدت طولانی تری خیس بخورد اگر این گونه دوست دارید.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: دانه متوسط/ ریز ایده ال است، با این حال چون شما زمان را کنترل می­کنید، می­توانید کمی آن را تغییر دهید.

نتیجۀ دم کردن: برخی آن را دوست دارند و می­گویند بهترین فرنچ پرس و دریپ است (به جز معایبی که دارد) و برخی از آن متنفر هستند، می­گویند آن چیز خاصی نیست. طعم آن مانند دم نوش پور اور قدیمی برای ما است.

سطح مهارت مورد نیاز: مراحل و زمان­بندی را دنبال کنید و بدون صرف وقت در اصول بنیادی آن مهارت داشته باشید.

در صورتی برای شما مناسب است که: شما قهوۀ پور اور دوست داشته باشید و بخواهید چیز کمی پیشرفته­تر را دنبال کنید.

در صورتی برای شما مناسب نیست که: شما چیز بهتری در زندگی بخواهید (مانند کمکس) که این بر شما اثرگذار نخواهد بود. آن به نظر ارزان قیمت است و پلاستیکی است.

مزایا

 • استفاده و تمیز کردن آن آسان است.
 • مناسب برای مسافرت
 • ارزان

معایب

 • حتی اگرچه پلاستیکی است، اما کم ارزش و شکستنی به نظر می­رسد
 • در مجموعۀ شما زیباترین دریپر نیست .
 1. قهوه­ساز کلد دریپ (معروف به دم سرد)

اگر شما قهوۀ دم سرد را نشنیده باشید شما در این بازی جدید خواهید بود، یا ممکن است طی چندین سال زیر یک سنگ مخفی شده باشید. دم سرد یکی از معروفترین نوآوریهای ایجاده شده توسط کافئین در زمان ما است- نه، ما دربارۀ آیس کافی صحبت نمی کنیم.

به طور خلاصه، آن با چکه کردن آرام آب سرد که از صافی گذرانده شده است از طریق پودر تازه به مدت طولانی درست می­شود- غالباً ده ساعت یا بیشتر. می­توانید آن را با قهوه ساز کلد برو درست کنید، یا از یک کوزه برای تهیۀ دم نوش خود استفاده کنید.

موارد مرتبط: راهنمای کامل برای قهوۀ کلد برو

آیا آن مانند قهوۀ گرم است، اما فقط به صورت سرد مصرف می­شود؟ نه اصلاً. در پایان، صبوری شما با یک قهوۀ غلیظ، طعم منحصر به فرد با یک پایان فوق­العاده همراه خواهد بود- هیچ اسیدیته یا تلخی وجود ندارد. هیچ نیازی نیست که طعم آن را با شیر یا شیرینی بهتر است به این معنی که می­توانید طعم واقعی و اصیل قهوه و منشا آن را مزه کنید.

بخش مطلوب شخصی ما قهوۀ کلد برو است- آن تا دو هفته تازه می­ماند بنابراین چند شیشه قدیمی در یخچال داشته باشید تا طعم قهوۀ تازه و خوشمزه را به مدت چندین روز و با خوشحالی داشته باشید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کردن: 24- 10 ساعت. صبر یک مزیت است.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: دانه درشت- مثل شن دانه درشت.

نتیجۀ دم کردن: آن دم­نوش با طعم غلیظ و مطلوب است، اما بدون هرگونه تلخی. طعم کامل دانه های قهوه نمایان خواهد شد. بعد از مزه کردن طعم بسیار ملایمی ایجاد خواهد کرد.

سطح مهارت مورد نیاز: فقط دانۀ آسیاب شده را دریافت کنید، دریپر سرد خود را تنظیم کنید و کار به خوبی انجام خواهد شد.

در صورتی برایتان مناسب است که: اگر شما در جای گرمی زندگی می­کنید (به این احتیاج خواهید داشت). آن همچنین گزینۀ بسیار خوبی برای کسی است که یک طعم تند را امتحان می­کند و از حالت استاندارد قهوه خارج می­شود. قهوه کلد دریپ مقدار کافئین زیادی به شما می­دهد- و از نظر ذهنی شما را هوشیار نگه می­دارد، و خونسرد.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: شما صبور نیستید. آن به کندی آماده می­شود.

مزایا

 • طعم منحصر به فرد بدون تلخی
 • بدون کافئین
 • مقدار اضافی از آن را اماده کرده و در یخچال نگهداری کنید.

معایب

 • نیاز به زمان و صبوری دارد
 1. قهوۀ نیترو (کلد برو نیترو)

قهوۀ نیترو، که برگرفته از قهوۀ کلد برو است جدیدترین نوع قهوه در دنیای قهوه است و می­توانید انتظار داشته باشید که تا سال 2016 و بعد از آن چیزهای بیشتری دربارۀ آن بشنوید. همانطور که از اسم آن پیداست، آن قهوۀ دم سرد و پر از نیتروژن است که به روش بسیار خوبی بر طعم و بافت آن اثرگذار است.نتیجه مشابه قهوۀ دم سرد است اما تردی آن بیشتر است، کمی شیرین تر است و شبیه Guinness (نوعی آبجو) است (بله سر آن مانند آبجو است).

چطور می­توانید آن را به دست بیاورید؟

آن در کافی شاپهای خاصی موجود است، و همچنین می­توانید آن را در قوطیهایی از پلاستیک مانند روسترهای District یا از استامپ تاون خریداری کنید. اما اگر جزو افرادی هستید که همه چیز را خودتان انجام دهید پس می­توانید یک سیستم توزیع خانگی تهیه کنید و دم کردن را در گاراژ خود شروع کنید.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کردن: اگر می­خواهید خودتان قهوه درست کنید، نخست باید کلد برو را دم کنید (و شما به بیشتر از چند فنجان احتیاج خواهید داشت) که چند روز یا چند هفته طول می­کشد به سیستم شما بستگی دارد. زمانی که کلد برو خود را دارید و سیستم را تنظیم کردید- آن مانند ریختن آبجو است- فوری است.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: به کلد برو مراجعه کنید.

نتیجۀ دم کردن: یک نوشیدنی تازه، سبک و خامه­ای که تقریباً مشابه آبجو کف دار است. سطح کافئین بالای کلد برو، در ترکیب با نیتروژن (که کافئین را در جریان خون سریعتر جذب می­کند) یعنی انرژی بیشتری ایجاد می­کند.

سطح مهارت مورد نیاز: تنظیم سیستم خانگی و تکمیل فرایند ریختن مشکل است.

در صورتی برایتان مناسب است که: شما کلد برو دوست دارید (شما این را دوست خواهید داشت).

در صورتی برایتان نامناسب است که: شما قهوۀ داغ خالص دوست دارید.

مزایا

 • کافئین قابل توجهی را فراهم می­کند.
 • آن قهوۀ بسیار سبک، خامه­ای و تازه­ای را برای نوشیدن قهوۀ سرد فراهم می­کند.
 • نیاز به اضافه کردن شیر یا شکر نیست- در نتیجه سالم­تر از قهوۀ عادی است.

معایب

 • خودتان نمی­توانید به سادگی آن را درست کنید و نیاز به تجهیزات و زمان است.

روش جوشاندن قهوه

آیا همۀ این ترفندهای دم کردن قهوه لازم هستند؟

مطمئناً، آنها باعث جالب تر شدن دم کردن قهوه می­شوند و به شما امکان می­دهند تا دم­نوش قهوۀ خود را سفارشی تهیه کنید اما از زمانی که قهوه وجود داشته است یک روش برای دم کردن آن ساده ترین راه ممکن بوده است: قهوۀ خود را با آب بجوشانید.

همۀ چیزی که برای دم کردن قهوه نیاز دارید آب، گرما، و قهوۀ آسیاب شده است بنابراین چرا همه چیز را پیچیده می­کنید؟

اگر هیچ قهوه­ساز ندارید، می­توانید ذهن خود را به کار بیندازید و ببینید که می­توانید یک فنجان قهوه را با ساده­ترین آیتمها درست کنید. ما به دو مورد از معروفترین روشهای جوشاندن قهوه نگاهی خواهیم انداخت- سبک تُرکی (که باید امتحان کنید) و روش کابوی (فقط به عنوان آخرین راه حل استفاده می­شود).

 1.  قهوه کابوی

آن قدیمی­ترین روش شناخته شده برای دم کردن قهوه است؛ آن قدیمی است اما موثر است و چیز زیادی برای این روش نیاز ندارید. عمدتاً در کمپهایی استفاده می­شود که هیچ کس به خودش زحمت نمی­دهد تا یک مجموعه کامل قهوه­ساز با خودش داشته باشد که دست و پا گیر است، همه چیزی که لازم دارید یک شعله و یک ماهی­تابه است.

به طور خلاصه: ظرف خود را با آب پر کنید، بگذارید جوش بیاید، پودر قهوه را در آن بریزید، سپس آن را از روی گرما بردارید و بگذارید به مدت چند دقیقه دم بکشد. وقتی که پودر قهوه ته­نشین شد می­توانید قهوه را درون فنجان خود بریزید، به آرامی و آهستگی. هیچ کار خارق­العاده­ای نیاز نیست.

راهنما را بخوانید: چطور قهوه کابوی درست کنیم.

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: وقتی که آب جوش امد، شما به 5-4 دقیقه زمان نیاز دارید تا قهوه دم بکشد، کمی زمان بیشتر بدهید تا پودر قهوه ته نشین شود، و کمی بعد می­توانید دست خود را ثابت نگه داشته و قهوه را بریزید. شما به دنبال 10 دقیقه زمان اضافه هستید، اما کسی نگفت که آن سریع آماده می­شود، اینطور نیست؟  

نوع آسیاب­شدگی مورد نیاز: متوسط- دانه درشت ایده­آل است، و بزرگتر از این نباید باشد. فقط دانه ریز را به آن اضافه نکنید که در غیر این صورت شما یک تودۀ لجن آلود را خواهید نوشید.

نتیجۀ دم کردن: با توجه به زمان­بندی شما، پودر قهوه و هر متغیر دیگری که در آن لحاظ شده است ممکن است بد یا خوب باشد. و گفته می­شود که آن بهتر از قهوۀ فوری است اما نمی­توان آن را در کافی شاپها پیدا کرد (می­توانید؟)

سطح مهارت مورد نیاز: می­توانید تخم مرغ را با آب جوش بپزید؟ اگر می­توانید پس شما در دم کردن قهوۀ کابوی مهارت دارید.

در صورتی برایتان  مناسب است که: بودجۀ مالی کافی برای خرید هیچ یک دستگاههای قهوه­ساز را نداشته باشید.

در صورتی برایتان مناسب نیست که: فرایند دم کردن قهوه به نوعی کثیف کاری است، بنابراین اگر برای شما خوشایند نیست، دوباره کنترل کنید که ببینید آیا دریپر تک نفرۀ خودتان را در اسباب و اثاثیه کمپ بسته بندی کرده اید.

مزایا

 • نیاز به هیچ وسیلۀ تجملی ندارید، بنابراین می­توانید در هر جایی قهوه دم کنید.
 • حسی مانند بیر گریلز (یک ماجراجو) خواهید داشت.

معایب

 • چیز خاصی نیست.
 • ممکن است قهوه خود یا خودتان را بسوزانید.
 • قهوۀ ترکی

از سال 1299 امپراتوری عثمانی قوانین محدود کننده­ای را به مدت طولانی بر ترکیه تحمیل کرد، و قهوۀ غلیظ ترکی نقش قابل توجهی در پایداری آنها داشت. این شانس بسیار خوبی است که من این واقعیت را فهمیدم، با این حال شما می­توانید مطمئن باشید که (الف) قهوۀ ترکی تأثیر بسیار خوبی دارد، و (ب) مدت زمان طولانی در سرتاسر دنیا از آن استفاده کرده و لذت می­برند.

به نظر می­رسد که دم کردن قهوه آسان است، اما با اکثر روشهای دم کردن، انجام دادن درست آن به مهارت نیاز دارد.

با خواندن این راهنما شما به مهارت کافی دست خواهید یافت.

رایج­ترین روش شامل استفاده از قوری قهوه ترک، آب و دانه­های قهوه آسیاب شدۀ بسیار ریز است. چندین مرتبه دم­نوش را بجوشانید (3-2 مرتبه) و در پایان دم­نوش قهوه خواهید داشت که آن را دوست دارید یا از آن متنفر هستید: طعم بسیار استثنایی با کف غلیظ روی آن خواهد بود. تقریباً مشابه قهوۀ یونانی است (از یک تُرک دربارۀ قهوۀ یونانی یا برعکس سوال کنید، و دستورالعمل را دنبال کنید).

چه انتظاری داریم

زمان: از دانۀ قهوه تا دم کشیدن: 4-3 دقیقه برای یک فنجان. آن سریع است.

میزان آسیاب شدگی مورد نیاز: ریزترین دانه­ای که شما می­توانید به دست بیاورید. تقریباً پودر. شما به آسیاب خاصی برای این کار نیاز دارید.

نتیجۀ دم کردن: بسیار معطر، کاملاً با مزۀ تند و غلیظ. اگر شما قهوۀ غلیظ سیاه دوست دارید، حتما قهوۀ ترک را دوست خواهید داشت.

سطح مهارت مورد نیاز: به مهارت زیادی نیاز نیست، نسبتاً ساده است.

در صورتی برایتان مناسب است که: شما قهوۀ سیاه با طعم غلیظ را دوست دارید. آن روش بسیار خوبی برای تهیۀ قهوه سریع هنگام صبح است.

در صورتی برایتان مناسب نیست که:  شما آن طعم خالص و صاف را که تقریباً با اکثر فرمهای قهوه دریپ پور اور بدست میاورید دوست دارید.

مزایا

 • سریع و آسان
 • منحصر به فرد، طعم غلیظ و معطر
 • حداقل تجهیزات مورد نیاز

معایب

 • به سرعت ممکن است بیش از حد بجوشد و قهوه بسوزد.
 • با اجاقهای القایی به درستی عمل نمی کند- فقط یک شعله
 • در پایان دم­نوش گل و لای مانند است.

در مورد این روشهای دم کردن قهوه چه فکری می­کنید؟ خوشبختانه، شما ایده­هایی برای چگونگی دم کردن قهوه هفتۀ آینده خواهید داشت. در اینجا راهنمایی بیشتری برای دم کردن قهوه ببینید، و این مقاله با نکات مربوط به یک فنجان عالی قهوه در هر زمان را چک کنید. از آنجایی که روشهای جدیدی تقریباً هر روز ابداع می­شوند، غالباً اینجا را چک کنید و لیست ما به روز رسانی می­شود (یا در صورتی که فکر می­کنید یک روش دم کردن قهوه را ذکر نکردیم، در زیر نظر خود را ارائه کنید).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *