قهوه روبوستا | ویژگی ها و خواص

قهوه روبوستا

دانه های قهوه روبوستا حدود 30٪ از مصرف قهوه در جهان را تشکیل می دهد. در مقالات قبلی ، یک نوع قهوه به نام Arabica شرح داده شد ، اکنون باید در مورد نوع دیگری به نام Robusta صحبت کنیم. با ادامه سایت کافیست همراه بمانید!!!

درختان روبوستا برای رشد به ارتفاع کمتر از 1000 متر نیاز دارند. تنه های محکم و محکم از ویژگی هایی هستند که این درختان را قادر می سازند تا در شرایط سخت و نامساعد قوی بمانند و آسیب نبینند. درختان یا بوته های روبوستا ممکن است تا 10 متر ارتفاع داشته باشند.

قهوه روبوستا چیست ؟

روبوستا نوعی دانه قهوه است که از گیاه Coffea Canephora گرفته می شود ، از این رو نام علمی آن Canephora است. سالانه حدود 25٪ از تولید قهوه در جهان را تشکیل می دهد.

ویتنام بیشترین تعداد مزارع قهوه روبوستا را در جهان دارد و از نظر کیفیت قهوه یکی از بهترین کشورهای تولید کننده قهوه روبوستا محسوب می شود.

به طور کلی ، باید توجه داشت که رشد روبوستا نسبت به عربیکا آسان تر است. گیاه Robusta تا 6 متر رشد می کند و در برابر نفوذ حشرات مقاوم است. اما عربیکا تا 4.5 متر رشد می کند و نسبت به Robusta آسیب پذیرتر است. Robusta همچنین در ارتفاعات کم و نزدیک به سطح دریا رشد می کند ، اما قهوه عربیکا در ارتفاعات رشد می کند.

دانه روبوستا گردتر است اما عربیکا کشیده و به شکل s است.

عربیکا در سراسر جهان محبوب تر از روبوستا است. در واقع ، حدود 75٪ از تولیدات جهانی متعلق به Arabica و 25٪ آن متعلق به Robusta است. برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان عربیکا در جهان است.

تاریخچه قهوه روبوستا

قهوه روبوستا اولین بار توسط بلژیکی ها در قرن هجدهم در کنگو کشف شد. این گیاه Coffea canephora نام دارد و همچنین بومی جنگل های استوایی نزدیک دریاچه ویکتوریا در اوگاندا است.

این نوع قهوه برای اولین بار حدود یک سال بعد وارد آسیا شد و در کشورهایی که قهوه عربیکا را کشت می کردند پرورش یافت.

در سال 1869 ، به دلیل آفتی که درخت قهوه عربیکا را در سریلانکا ، اندونزی و … از بین برد و درخت قهوه روبوستا در برابر این نوع آفت مقاوم تر شد ، مزارع تولید قهوه در کشورهای جنوب شرقی آسیا ، مانند اندونزی ، هند و ویتنام مورد توجه قرار گرفت.

بهترین قهوه روبوستا

بهترین قهوه روبوستا را می توان در مناطق جنوب شرق آسیا یافت این نوع قهوه که مقبولیت خوبی در آسیا دارد و به علت مقاوم بودن بیشتر سطح زیر کشت قهوه را در این مناطق به خود اختصاص می دهد.

ویژگی های قهوه روبوستا

قهوه روبوستا ویژگی های زیادی دارد که به طور خلاصه مهم ترین آن ها را در زیر بیان می کنیم و تفاوت آن را با گیاه عربیکا مشخص می نماییم.

  • تلخ و عطر کم
  • جوانه های چشایی دانه های روبوستا تلخ است.
  • برای این گونه ، بدن متوسط ​​2٪ است.
  • میزان کافئین در دانه های روبوستا 7/1 تا 4 درصد است که تقریباً دو برابر درصد کافئین در مقایسه با دانه های عربیکا است.
  • قیمت پایین
  • چربی و شکر کمتری دارد
  • تنه های قویتر و به طور طبیعی در برابر آفات مقاوم ترند

مانند سایر درختان قهوه ، این نوع قهوه از درختچه های قهوه به دست می آید اما با این تفاوت که این درختچه ها تا ارتفاع حدود 10 متر دیده می شوند و بزرگتر از انواع دیگر درختان قهوه خواهند بود.

به دلیل طول تنه درخت ، تراکم کاشت این نوع قهوه نسبت به عربیکا کمتر است و فاصله کاشت درخت باید کمی بیشتر شود.

Coffea canephora مقاومت بیشتری نسبت به درخت Arabica دارد و به 2200 تا 3000 میلی متر بارندگی سالانه نیاز دارد و در برابر کمبود آب مقاومت بیشتری دارد. ارتفاع در این نوع گیاهان بین 0 تا 800 متر است.

قهوه روبوستا رد ( قرمز )

قهوه روبوستا رد یک نوع از قهوه است که نژاد متفاوت تری دارد و همانطور که از نامش پیداست رنگ قرمزی دارد و به دلیل کافئین زیادی که دارد شهرت پیدا کرده است.

به عبارتی قهوه روبوستا قرمز ، نوعی قهوه است که به دلیل دارا بودن کافئین زیاد ، مورد توجه بسیاری از افراد قهوه خور قرار گرفته است. برای خرید قهوه Robusta Red و انواع دیگر قهوه ، ابتدا باید با آن دانه قهوه آشنا شوید و از خواص آن مطلع شوید.

ویژگی روبوستا رد

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای شروع یک روز شلوغ به محرک نیاز دارید ، نوشیدن قهوه قهوه Robusta Red توصیه می شود. چرا؟ از آنجا که کافئین موجود در قهوه روبوستا بیش از انواع دیگر است و این تفاوت آنقدر زیاد است که باعث شده قهوه روبوستا به عنوان بیشترین کافئین موجود در بازار شناخته شود.

  • طعم تلخ دلپذیری دارد
  • داشتن رایحه تلخ
  • محکم و با دوام در مقایسه با Arabica و سایر گونه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *