ویژگی های قهوه بدون کافئین ( دیکاف ) و تاثیرات مفید آن بر بدن

ویژگی های قهوه بدون کافئین

اگر شما از کسانی هستید که دوست دارید قهوه بنوشید ، اما به دلایلی می خواهید مصرف کافئین را محدود و کاهش دهید ، ما قهوه بدون کافئین یا دیکاف را در اختیارتان قرار می دهیم!

اگر کافئین موجود در دانه های قهوه حذف شود ، می توان دی کف یا قهوه بدون کافئین دریافت کرد.

خصوصیات و مزایای آن برای افراد با سلیقه های مختلف مناسب است. البته فواید قهوه معمولی بیشتر از فواید قهوه است. همچنین در زیر به معرفی کاستی های این دو جنبه خواهیم پرداخت!

قهوه بدون کافئین ( دیکاف ) چیست ؟

قهوه بدون کافئین همان قهوه است با این تفاوت که به روش های مدرن کافئین آن از دانه قهوه خارج شده است. قهوه بدون کافئین یک گزینه عالی برای دوستداران قهوه است که می خواهند مصرف کافئین خود را محدود کنند قهوه بدون کافئین معمولا از نوع عربیکا می باشد زیرا نسبت به روبوستا از کافئین کمتری برخوردار است.

قهوه بدون کافئین همان قهوه معمولی است ، اما کافئین نسبت به کافئین معمولی قهوه بسیار پایین تر است و کاملاً بدون کافئین نیست. خیر ، در واقع ، این نوع قهوه حاوی مقدار بسیار کمی کافئین در محدوده 3 تا 7 میلی گرم در یک فنجان است که بسیار بیشتر از 70-140 میلی گرم کافئین موجود در قهوه معمولی است.

به عبارت دیگر قهوه بدون کافئین حداقل حاوی 97٪ قهوه بدون کافئین است. روش های مختلفی برای حذف این مقدار کافئین از دانه ها وجود دارد ، اما یک روش ساده شستن دانه ها در یک حلال است تا کافئین از دانه ها خارج شود. سپس دانه ها از حلال خارج می شوند.

به این ترتیب ، کافئین موجود در دانه ها قبل از جوانه زنی و پودر شدن بطور قابل توجهی کاهش می یابد. اما از نظر ارزش غذایی ، به جز مقدار کافئین ، قهوه معمولی و قهوه بدون قهوه تقریباً یکسان هستند.

با این حال ، طعم و بوی قهوه بدون کافئین کمی ملایم تر است و بسته به روشی که برای از بین بردن کافئین استفاده می شود ، ممکن است رنگ آن تغییر کند.

البته این برای کسانی که طعم تلخ یا بوی قهوه معمولی را دوست ندارند نیز می تواند خوب باشد.

روش تهیه قهوه بدون کافئین

ممکن است روش های مختلفی برای انجام این کار وجود داشته باشد ، اما همه روش ها یک چیز مشترک دارند. اصولاً دانه های قهوه در یک حلال شسته می شوند. این حلال به تدریج کافئین دانه قهوه را از بین می برد. مواد موجود در حلالها به طور کلی شامل آب ، حلالهای آلی یا دی اکسید کربن است. این فرآیند قبل از بو داده شدن قهوه انجام می شود.

فواید قهوه بدون کافئین

قهوه بدون کافئین بهترین گزینه برای افرادی است که نمی توانند کافئین مصرف کنند.

قهوه بدون کافئین حاوی آنتی اکسیدان و مواد مغذی است. اسید هیدرو سرامیک و پلی فنول ها اکسیدکننده های اصلی قهوه هستند. آنتی اکسیدان های آن 15٪ کمتر از قهوه معمولی است.

کاهش 7 درصدی دیابت نوع 2 با قهوه بدون کافئین امکان پذیر است. قهوه با کاهش آنزیم های کبدی از آن محافظت می کند.

کاهش مرگ زودرس در اثر سکته های قلبی و مغزی از دیگر مزایای قهوه بدون کافئین است. با نوشیدن این نوع قهوه می توانید از زوال عقل ناشی از افزایش سن جلوگیری کنید.

مصرف روزانه و در زمان مناسب باعث ایجاد پوستی زیبا و بدون چین و چروک می شود که این امر به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد مقابله می کنند و از پوست محافظت می کنند.

افرادی که از ریفلاکس اسید و دل درد ناشی از نوشیدن قهوه رنج می برند می توانند از آن استفاده کنند تا احساس سوزش کمتری داشته باشند.

درمان بی خوابی با قهوه بدون کافئین

نوشیدن یک فنجان قهوه طبیعی قبل از خواب باعث بی خوابی و افزایش ضربان قلب می شود ، بنابراین قهوه بدون کافئین را با خواب مناسب و ضربان قلب منظم جایگزین کنید و در نتیجه خود بی خوابی را برطرف کنید.

تاثیر مثبت بر قلب

کافئین ضربان قلب را افزایش می دهد و به تدریج باعث مشکلات قلبی می شود. اگر فشار خون و کلسترول داشته باشید بسیار خطرناک تر است ، بنابراین برای جلوگیری از این مشکل یک فنجان قهوه بدون کافئین بنوشید.

پیشگیری از لاغری

کافئین ممکن است با کاهش اشتها و کاهش شدید میل به خوردن غذاهای تحریک کننده باعث کاهش وزن شود یا از آن جلوگیری کند ، بنابراین بدن در هضم غذا گرما و انرژی بیشتری تولید می کند. محصولات کاهش وزن که به عنوان گرما زا به فروش می رسند ممکن است حاوی کافئین و افدرا یا افدرین باشند.

به همین دلیل کسانی که بسیار لاغر هستند باید قهوه بدون کافئین مصرف نماییند.

سرکوب رادیکال های آزاد مضر

نوشیدن مرتب قهوه پوست سالم به شما می دهد. رادیکال های آزاد به سلول های پوست آسیب می رسانند و پیرتر به نظر می رسند. آنتی اکسیدان های موجود در قهوه با رادیکال های آزاد از پوست در برابر آسیب های ساختاری داخلی می جنگند و از آن محافظت می کنند. سلولهای پوستی وجود دارند که منجر به سرطان می شوند. آسیب های پوستی خارجی به صورت چین و چروک ، خطوط ریز خود را نشان می دهد ، بنابراین حداقل یک فنجان دکافات در روز بنوشید تا پوست شما زیبا و بدون چروک شود.

مضرات قهوه بدون کافئین

کاهش تراکم استخوان از عوارض نوشیدن بیش از حد قهوه بدون کافئین است که معمولا به شیوه اسپرسو تهیه شود. وقتی بدن از نظر اسیدیته زیاد باشد ، با ایجاد تعادل منفی کلسیم و مواد معدنی شما را مستعد پوکی استخوان می کند.

قهوه بدون کافئین می تواند سطح کلسترول را در بدن افزایش دهد و همچنین باعث آرتریت روماتوئید شود. نوشیدن چهار فنجان در روز میزان بروز این بیماری را افزایش می دهد.

به دلیل استفاده از حلال های شیمیایی در تولید قهوه بدون کافئین ، مصرف زیاد آن می تواند باعث مشکلات تنفسی و حتی آسیب عصبی شود.

البته باید گفت که بیشتر این موارد ناشی از مصرف زیاد است و اگر بتوانیم در فواصل مناسب میزان مصرف را کاهش دهیم و آن را تنظیم کنیم می توانیم از این عوارض جانبی جلوگیری کنیم.

تفاوت قهوه بدون کافئین با قهوه معمولی

طعم قهوه بدون کافئین یک مشکل بسیار مهم وجود دارد. بسیاری از افرادی که قهوه یا صاحبان کافه می نوشند باید بدانند که آیا قهوه دکاف دارای عطر و طعم مطبوعی مانند قهوه معمولی است. و تفاوت این دو نوع قهوه از نظر طعم چیست؟

فرآیند قهوه بدون کافئین بر بوی و طعم کلی قهوه تأثیر می گذارد. در بیشتر موارد ، قهوه بدون کافئین طعم و بوی بسیار ملایم تری نسبت به قهوه معمولی دارد.

اگر قهوه بدون کافئین از نظر بو و طعم بسیار ملایم باشد ، می توانید دانه های قهوه قویتر (از نظر بو و طعم) را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *